11 Ağustos 2014 Pazartesi

ŞİMDİ'NİN GÜCÜ - Eckhart Tolle


Akaşa Yayıncılık
2013 - 14. Basım
Çev: Semra Ayanbaşı

  Bu kitabı yoga hocam verdi okumam için. Yoga daha çok yakın zamana kadar hiç ilgi duymadığım bir konuydu, yapmayı da hiç düşünmemiştim. Derken, şimdi uzun uzun anlatmayayım, bir şekilde sürüklendim ve Nisan’dan itibaren yoga derslerine başladım. O kadar hoşuma gitti ki neden daha evvel başlamadım diye düşünüyorum. Kitabı da çok keyif alarak okudum; aslında bu konulara  fazla meraklı değilim, ancak sanırım yanıt aradığım ama yanıt aradığımı bile tam fark etmediğim bazı soruların cevabı geliverdi sanki kitapla. Onun için de paylaşmak iyi olur diye düşündüm. Herkesin kendisi için bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum, en azından öyle hissettim diyelim.
  Adından konusu belli olan Şimdi’nin Gücü Var’lık’ın tanımı ile başlıyor. “…çünkü o her formun en içteki görünmez ve yok edilemez özüdür. … Ancak, onu zihninizle kavramaya çalışmayın.” Sonra bu realiteyi deneyimlemenin önündeki engel: “ Zihninizle özdeşleşme, ki bu düşünmenin durdurulamaz ve istem dışı hale gelmesine neden olur. Düşünmeyi durduramamak korkunç bir derttir, ama biz bunu fark etmeyiz, çünkü hemen herkes bu derdi çekmektedir, böylece o normal bir durum olarak kabul edilir. Bu ardı arkası kesilmez zihinsel gürültü sizin Var’lığa ayrılmaz bir biçimde bağlı olan o içsel sessizlik ve sükûnet alemini bulmanızı engeller.”

  Sonra bu gürültüden nasıl kurtulabileceğimiz, bu kesintisiz düşüncenin nasıl bir bağımlılık olduğu, sonuçları derken şimdiki an’a geliyoruz. Şimdiki an özgürlüğün anahtarını barındırır. Ama, siz zihniniz olduğu sürece şimdiki an’ı bulamazsınız. … Zihin, kontrolü elinde tutabilmek için, sürekli olarak şimdiki an’ı geçmiş ve gelecekle örtüp gizlemeye çalışır ve böylece, Şimdi’den ayrılmaz olan Var’lığın canlılığı ve sonsuz yaratıcı potansiyeli zaman tarafından örtülürken, gerçek doğanız da zihin tarafından örtülür.” Sonra neden şimdiki an sorusunu yanıtlayıp, korkunun kökenleri, olumsuzluğun ve ıstırabın kökenleri ile devam ediyoruz. Sonra aydınlanma, kabullenme, kurtuluş. Özetle geçmiş veya gelecekte yaşamak aldatmacadır, huzursuzluk, acı, endişe bu yaşama eşlik eder. Şimdi’de ise huzur vardır, yaşam yolculuğunuzun amacına ulaşmak vardır. Nasıl olacağını da kitapta okumaya devam ederiz.
  “Gerçek kurtuluş bir özgürlük halidir; o korkudan, ıstıraptan, yoksunluk ve yetersizlik algılamasından, dolayısıyla da istemekten, ihtiyaç duymaktan, yakalamaktan, sıkıca tutunmaktan, yapışmaktan kurtuluştur. O kesintisiz bir biçimde düşünmekten, olumsuzluktan ve hepsinin üzerinde psikolojik bir ihtiyaç olarak geçmiş ve gelecekten kurtuluştur.”
  Huzurlu, mutlu yaşam yolculuğu dileğiyle!

 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder